Türkçe bilindiği üzere tamamıyla yazıldığı gibi okunan bir dil değildir. Okuma ve konuşma kuralları vardır ve bu kurallar ancak eğitimle kazanılabilir.

SÜRE:
2-5 Gün

Adres

Miren Eğitim & Danışmanlık   Harita

Diksiyon eğitimi aslında hayatın içinde alınır. O yüzden “anadili” deriz annemizden duyduğumuz dile. Zamanla çevremizden duyduklarımız eklenir ona. Ancak çevremizde doğru konuşmayan, diksiyonu düzgün olmayan kişilerle bir arada bulunmuşsak bizim dilimiz de bozulur. Kimi zaman yöresel farklılıklar, ağız değişiklikleri, argo sözcükler, çevremizden öğretmenlerimizden, arkadaşlarımızdan duyduğumuz yanlış kullanımlar kulağımıza yerleşir ve yanlış olduğunu bilmeden kullanmaya devam ederiz. Bu yanlış kullanımlar düzeltilmeye ihtiyaç duyar ve ancak söylenenin yanlış olduğunu fark eden bir kulağa sahip olan kişi (diksiyon eğitmeni) o yanlışı düzeltebilir. Düzeltilmezse o yanlış sonsuza kadar öyle gider.

Türkçe bilindiği üzere tamamıyla yazıldığı gibi okunan bir dil değildir. Okuma ve konuşma kuralları vardır ve bu kurallar ancak eğitimle kazanılabilir.

Diksiyon, Türkçeyi doğru kullanan, sözcükleri doğru telaffuz eden, diksiyon kurallarını bilen eğiticinin, sizi her konuşmanızda düzeltmesiyle edinilir. Diksiyon eğitiminde “İstanbul Türkçesi” esas alınır.

Eğitimlerde doğru nefes alma (diyafram nefesi kullanma), sesi doğru yerden çıkarma ve maske dediğimiz rezonans boşluklarında şekillendirerek sesi güçlü hale getirme, artikülasyon (boğumlanma), vurgu, tonlama, duraklama, ulama gibi temel Türkçe dilbilgisi kuralları ve yanlış kullanılan sözcüklerin düzeltilmesi, İstanbul Türkçesiyle konuşma sanatının incelikleri gibi konularda katılımcılara temel bilgiler verilecek, yapılacak metin değerlendirme çalışmalarıyla konuşma ve okumadaki yanlışlar, hatalar saptanacak, bu hataların düzeltilebilmesi amacıyla katılımcılarla ses nefes çalışmaları, okuma, artikülasyon, vurgu ve tonlama alıştırmaları, dil ve dudak tembelliğinin giderilmesi için egzersizler, doğaçlama konuşabilme yeteneği kazandırılması gibi konularda çalışmalar yapılacaktır.

Diksiyon eğitiminde süreklilik esastır. En kısa eğitim programı “diksiyon farkındalık” programıdır. 2 yarım gün 3 saat, toplam 6 saat ya da 5 yarım gün, 2 saat, toplam 10 saattir. İsteyenler için ileri düzey diksiyon eğitimi verilmektedir. (30 saat)

Eğitime; bulunduğu ortamda ya da yaptığı sunumlarda düzgün Türkçesiyle kendini dinleyenlere hayran bırakmayı isteyen herkes katılabilir J

Öğretmenler, öğretim görevlileri, eğitmenler, siyasetçiler, yöneticiler, avukatlar, hukuk fakültesi öğrencileri, radyo ve tv alanında çalışanlar hedef kitlemizdir.

Kurumsal ve bireysel eğitimlerimiz ile ilgili teklif taleplerinizi bizlere iletebilirsiniz

Teklif Talebi